Báseň

Co je to báseň?

"Báseň je literární dílo ve verších, většinou krátkého rozsahu a lyrického ladění. Představuje celek esteticky svébytné výpovědi o světě, sjednocený postojem autora ke skutečnosti a zacílený na společenské působení." (zdroj:  Slovník literární teorie. Vydání druhé, rozšířené. vyd. Praha: Československý spisovatel, 1984. S. 42n.)

Báseň pro lepší život každý den
(to je moje definice)

Básně ze mě dělají v každém okamžiku lepšího člověka. Každý den se na chvilku zastavím a něco si přečtu nebo sám napíšu. Spousty dalších lidí píše a čte básně každý den. Sociální sítě jsou jich plné, takže je mnozí nejen milujeme, ale i opravdu potřebujeme. Jedu v metru, vidím a vnímám příběhy lidí okolo sebe, pak zavřu oči a myšlenky samy začnou tvořit v říši poezie.

Když si přečtu báseň, tak mám lepší den. Když přečtu někomu druhému báseň, tak máme lepší den oba. A když si zde nebo na internetu přečtou, poslechnou báseň nebo básně další lidé, tak je život nás všech lepší a smysluplnější.

Čeština je tak barvitá a plná nepředstavitelných možností, že když se ve své tvorbě snažím pokořit tuto magickou bohyni, tak jsem ohromen a každým dalším okamžikem objevuji více a více z tohoto našeho pokladu.

Poezie je vedle své sestry hudby dalším kulturním kamenem našich životů. Poezie znamená básnictví, z řeckého slova poiésis = tvorba. Poezie je matka romantiky a všeho láskyplného. Poezie je ale i anděl, který nám naděluje ze své vlastní podstaty povznášející náladu plnou lásky.

Užívejte si básně. Čtete, pište a užívejte si básní a poezie. Pro Váš bohatší život. Sdílejte a čtěte básně sami sobě, vašim dětem, blízkým, přátelům i nepřátelům. A ukažte tak všem vaše osvícení a vnitřní sílu.

Báseň

Malé, tajemné a čarovné kouzlo, složené z písmenek.